EXFO FLS-600 - Fiberlyskilde QUAD MM/SM 850/1300/1310/1550nm

med SC/UPC konnektor

EAN 5706445686193 / EL-NR 6398686350
EXFO FLS-600 fiberlyskilde er designet med stor fleksibilitet for øje. Vælg mellem laser og LED modeller og mange forskellige bølgelængder. Man kan ydermere spare tid ved at ”bygge” sin egen liste af ”favorit” bølgelængder, og derved kun bladre igennem dem – når der testes.

Ved brug af ”Auto skifte funktion” kan FLS-600 automatisk skifte imellem tilgængelige bølge-længder. Når FLS-600 bruges sammen med et kompatibelt power meter (FPM/FOT 600) vil den kunne genkende sidst brugte bølgelængde som har været i brug, og skifter derfor til korrekt kalibre-ringsparameter.

På FLS-600 kan man modtage information fra modtagerenden (FPM-600), som kan bruges som reference. Dette hjælper til med at sikre effektive referenceværdier – også selvom de 2 enheder er langt fra hinanden.

FLS-600 tillader test af passive optiske netværk (PON) ved 1310, 1490 & 1550nm, de 3 bølgelæng-der som anbefales af ITU-T (G.983.3) for PONs.

FLS-600 er ligesom alle andre EXFO instrumenter bygget til arbejde i hårde arbejdsmiljøer. Har baggrundsbelyst LCD for nem aflæsning i mørke omgivelser.

FLS-600 er kendetegnet ved:
• Op til 3 singlemode (SM) bølgelængder (1310, 1550nm og 1490nm eller 1625nm) på en single port, eller op til 4 bølgelængder (MM/SM) (850/1300nm og 1310/1550nm)
på 2 porte.
• 3 års garanti.
• Fejlfrie tidsbesparende test funktioner.

Denne model er en QUAD model, som både kan teste MM & SM (850/1300/1310/1550nm). Den leveres i bæretaske inkl. brugermanual, kalibreringscertifikat, SC/UPC konnektor, AC adapter, Litium Ion batteri og kvikguide på 6 sprog.

Andre modeller (SM/bølgelængder), stiktyper (FC/LC) og interface (APC) kan bestilles separat, eller med instrumentet - ved forespørgsel.
 
På lager Lav lagerbeholdning Ikke på lager
16.995,00 DKK
Pris inkl. moms 21.243,75 DKK
Tilføj til favoritliste
Opret ny liste
Gem

Tekniske Data:

Bølgelængder:
850, 1300, 1310, 1550nm
Output power (dBm):
≥-20
Batterilevetid:
50 timer – typisk i autofunktion.
Generelt:
Vægt:
480g
Størrelse (lxbxd):
190x100x62mm
Produktbillede af EXFO FLS-600 - Fiberlyskilde QUAD MM/SM 850/1300/1310/1550nm
Elma Instruments bruger cookies for at give dig den bedste service. Hvis du fortsætter med at bruge vores tjenester, forudsætter det, at du godkender brugen af disse cookies. Læs mere om cookies, og beskyttelse af personlige oplysninger her >>>
Accepter