Tele/Data - Fiber instrumenter

Antal produkter: 31

Pris filtre

Brand

Sortering

EXFO FPM-602 powermeter for FLS-600 med SC stik
EXFO FPM-602 er det perfekte instrument for måling på krævende fiberinstallationer, og har over 40 forskellige kalibrerede bølgelængder.

Hvis man anvender FPM-602 sammen med en FLS-600 lyskilde i ”auto skifte” funktionen, kan FPM-600 genkende den allerede brugte bølgelængde, og skifter derfor til det mest passende kalibre-ringsparameter.
Ved tryk på én knap, kan man gemme resultater for alle bølgelængder.

Med EXFO FPM-602 kan man teste alle passive optiske netværk (PON) ved 1310nm, 1490nm & 1550nm, som er de 3 anbefalede bølgelængder for PON.

Som alle andre af EXFOs instrumenter er FPM-602 bygget meget robuste og med stor alsidighed – perfekt for test i alle typer af applikationer.
FPM-602 har baggrundsbelyst LCD display for nem betjening i mørke omgivelser. Ydermere er FPM-602 forsynet via et genopladeligt batteri.

Rapport softwarekan downloades fra www.elma.dk og giver mulighed for professionel udseende rapporter med god og omfattende dokumentation

FPM-602 er kendetegnet ved:
• Hukommelseskapacitet på 1.000 datapunkter med overførsel til PC via USB-forbindelse.
• Over 40 kalibrerede bølgelængder og min/max powerfunktion
• Tidsbesparende test funktioner.

Leveres i bæretaske med SC stik inkl. brugermanual, kalibreringscertifikat, AC adapter, Litium Ion batteri, USB kabel og kvikguide på 6 sprog.

Læs mere

EXFO FPM-602 powermeter for FLS-600 med SC stik

EAN: 5706445686209

EL-NR: 6398686114

På lager Lav lagerbeholdning Snart på lager igen
5.595,00 DKK

Ekskl. moms

 

Inkl. moms 6.993,75 DKK

0
Tilføj til kurv

Opret ny liste
Gem
EXFO FPM-602 powermeter for FLS-600 med FC stik
EXFO FPM-602 er det perfekte instrument for måling på krævende fiberinstallationer, og har over 40 forskellige kalibrerede bølgelængder.

Hvis man anvender FPM-602 sammen med en FLS-600 lyskilde i ”auto skifte” funktionen, kan FPM-602 genkende den allerede brugte bølgelængde, og skifter derfor til det mest passende kalibre-ringsparameter.
Ved tryk på én knap, kan man gemme resultater for alle bølgelængder.

Med EXFO FPM-602 kan man teste alle passive optiske netværk (PON) ved 1310nm, 1490nm & 1550nm, som er de 3 anbefalede bølgelængder for PON.

Som alle andre af EXFOs instrumenter er FPM-602 bygget meget robuste og med stor alsidighed – perfekt for test i alle typer af applikationer.
FPM-602 har baggrundsbelyst LCD display for nem betjening i mørke omgivelser. Ydermere er FPM-602 forsynet via et genopladeligt batteri.

Rapport software kan downloades fra www.elma.dk og giver mulighed for professionel udseende rapporter med god og omfattende dokumentation

FPM-602 er kendetegnet ved:
• Hukommelseskapacitet på 1.000 datapunkter med overførsel til PC via USB-forbindelse.
• Over 40 kalibrerede bølgelængder og min/max powerfunktion
• Tidsbesparende test funktioner.

Leveres i bæretaske med FC stik inkl. brugermanual, kalibreringscertifikat, AC adapter, Litium Ion batteri, USB kabel og kvikguide på 6 sprog.
Læs mere

EXFO FPM-602 powermeter for FLS-600 med FC stik

EAN: 5706445686049

EL-NR: 6398686101

På lager Lav lagerbeholdning Snart på lager igen
5.695,00 DKK

Ekskl. moms

 

Inkl. moms 7.118,75 DKK

0
Tilføj til kurv

Opret ny liste
Gem
EXFO EX1 Testing and monitoring solution

EXFO EX1 er en Ethernet-tester, der parret med en Android eller iOS smart enhed, kan kvalificere den leverede bredbåndsforbindelse til Ethernet kunder, både private og virksomheder. Dette giver tjenesteudbyderene mulighed for at dokumentere levering af internet til deres abonnenter og abonnenter mulighed for at kontrollere det leverede produkt. EXFO EX1 har mange fordele: Den benytter FPGA hardware såvel som branchens førende Speedtest ved Ookla algoritme, der tilbyder latency samt download/upload hastighed. Dette betyder repeterbare og pålidelige målinger, hver gang.

EXFO EX1 kræver ikke en skærm. I stedet kører den ultra intuitive applikation direkte på teknikerens smart-enhed, for at visualisere at alle opgaver er udført, herunder forbindelse, opsætning, resultat indsamling, rapportgenerering samt automatiske firmwareopgraderinger.

Som en fleksibel platform, der udvikler sig til dit netværk, kan EXFO EX1 også være vært for EXFOs Active Verifier VNFx) og levere et komplet niveau 3 til niveau 7 service verificerings løsning integreret i den samme kompakte EX1 platform. Når VNFx) bliver aktiveret, åbner Verifier kapaciteten op for en verden af ​​muligheder: Verifikatoren VNFx) kører i EXFO EX1 platformen og kan udnytte mere end 140 ydelses test til idriftsætning, verificering og fejlfinding af ydeevne i den leverede service, på tværs af flere lag. Testkataloget indeholder understøttelse af pakker som Y.1564 SAM, IP-konnektivitets tests, VoIP-kvalifikation, internetoplevelse og infrastruktur sikring, som hjælper brugerne med at sikre konfiguration og levering af forskellige typer tjenester.

EXFO EX1 kan efterlades på stedet for midlertidig fejlfinding eller permanent implementeret som et fast punkt for ydelsesmåling, der kontinuerligt rapporterer om netværks- og serviceydelse. Den kan også udnytte EXFO Worx managementsystemets fulde muligheder til let testoprettelse, samlede resultater og integrere i eksisterende OSS / BSS som en datakilde.

X) Fremtidig mulighed

EXFO EX1 leveres med: 230V USB-C oplader, Patch kabel og smart taske.

Læs mere

EXFO EX1 Testing and monitoring solution

EAN: 5706445686674

EL-NR: 6398686282

På lager Lav lagerbeholdning Snart på lager igen

RING FOR PRIS +45 7022 1000

 


Opret ny liste
Gem
EXFO FIP-410B Fiberinspektionsprobe
Kontrol af fiberstik/konnektorer er essentiel ved installering af fiberinstallationer, især med henblik på certificering af fiberinstallationen – til kontrol af kvaliteten/renheden af fiberstikket.
Med EXFO´s fuldautomatiske fiber inspektionsprobe og analyse software, har dette aldrig været nemmere.

Grunden til dette er at fokusniveauet for at få ordentligt ”fokus” på fiberen, ikke er en del af stan-darderne. Hvis det sete fiberbillede er en smule ude af fokus, kan det give små skjulte defekter, som kan give fejlmeldinger ved certificering af fiberen.

For at undgå dette, kræver man som bruger metoder, der optimerer billedkvaliteten og giver sikker-hed for inspektionsresultaterne.

FIP-400B serien er kendetegnet ved:
• Fuldautomatisk et-steps proces: automatisk fibermonteringsdetektering, automatisk billed-centrering, automatisk fokusjustering og optimering, automatisk opfangelse af fibertilstan-den, godkend/fejl analyse og automatisk rapportering.
• Digital fotokvalitet med 3 niveauer af forstørrelse.
• Gemmer over 2 timer på en typisk fiberinstallation – 432 fibre.
• 14 sek. inspektionstid pr. port.

FIP-410B er den manuelle basismodel. Den har 3 forstørrelsesniveauer, billedeopfangelse og 5 megapixel CMOS billedeopfangelse.

Leveres i blød taske inkl. videoinspektionsprobe, 2,5mm universal patchkabel tip, UPC FC/SC konnekter, ConnectorMax2 software, beskyttelseshætte, ledningssamler og ruminddelt plastikæske for plads til ekstra stik.

LC konnektor kan tilkøbes.

Kan også leveres med APC interface (samme pris). Dette skal oplyses ved bestilling. (Hvis ikke – leveres proben med UPC konnektor).
Læs mere

EXFO FIP-410B Fiberinspektionsprobe

EAN: 5706445686001

EL-NR: 6398686004

På lager Lav lagerbeholdning Snart på lager igen

RING FOR PRIS +45 7022 1000

 


Opret ny liste
Gem
EXFO FLS-600 fiberlyskilde SM Laser FC/UPC konnektor

Denne model er til SingleMode (1310/1550nm) og leveres i bæretaske inkl. brugermanual, kalibreringscertifikat, FC/UPC konnektor, AC adapter, Litium Ion batteri og kvikguide på 6 sprog.

EXFO FLS-600 fiberlyskilde er designet med stor fleksibilitet for øje. Vælg mellem laser og LED modeller og mange forskellige bølgelængder. Man kan ydermere spare tid ved at ”bygge” sin egen liste af ”favorit” bølgelængder, og derved kun bladre igennem dem – når der testes.

Ved brug af ”Auto skifte funktion” kan FLS-600 automatisk skifte imellem tilgængelige bølge-længder. Når FLS-600 bruges sammen med et kompatibelt power meter (FPM/FOT 600) vil den kunne genkende sidst brugte bølgelængde som har været i brug, og skifter derfor til korrekt kalibre-ringsparameter.

På FLS-600 kan man modtage information fra modtagerenden (FPM-600), som kan bruges som reference. Dette hjælper til med at sikre effektive referenceværdier – også selvom de 2 enheder er langt fra hinanden.

FLS-600 tillader test af passive optiske netværk (PON) ved 1310, 1490 & 1550nm, de 3 bølgelæng-der som anbefales af ITU-T (G.983.3) for PONs.

FLS-600 er ligesom alle andre EXFO instrumenter bygget til arbejde i hårde arbejdsmiljøer. Har baggrundsbelyst LCD for nem aflæsning i mørke omgivelser.

FLS-600 er kendetegnet ved:
• Op til 3 singlemode (SM) bølgelængder (1310, 1550nm og 1490nm eller 1625nm) på en single port, eller op til 4 bølgelængder (MM/SM) (850/1300nm og 1310/1550nm)
på 2 porte.
• 3 års garanti.
• Fejlfrie tidsbesparende test funktioner.

Andre modeller (MM), stiktyper (SC/LC)og interface (APC) kan bestilles separat, eller med instrumentet - ved forespørgsel.
Læs mere

EXFO FLS-600 fiberlyskilde SM Laser FC/UPC konnektor

EAN: 5706445686032

EL-NR: 6398686088

På lager Lav lagerbeholdning Snart på lager igen
12.995,00 DKK

Ekskl. moms

 

Inkl. moms 16.243,75 DKK

0
Tilføj til kurv

Opret ny liste
Gem
EXFO FLS-600 fiberlyskilde SM laser 1310/1550nm SC/UPC kon.
EXFO FLS-600 fiberlyskilde er designet med stor fleksibilitet for øje. Vælg mellem laser og LED modeller og mange forskellige bølgelængder. Man kan ydermere spare tid ved at ”bygge” sin egen liste af ”favorit” bølgelængder, og derved kun bladre igennem dem – når der testes.

Ved brug af ”Auto skifte funktion” kan FLS-600 automatisk skifte imellem tilgængelige bølge-længder. Når FLS-600 bruges sammen med et kompatibelt power meter (FPM/FOT 600) vil den kunne genkende sidst brugte bølgelængde som har været i brug, og skifter derfor til korrekt kalibre-ringsparameter.

På FLS-600 kan man modtage information fra modtagerenden (FPM-600), som kan bruges som reference. Dette hjælper til med at sikre effektive referenceværdier – også selvom de 2 enheder er langt fra hinanden.

FLS-600 tillader test af passive optiske netværk (PON) ved 1310, 1490 & 1550nm, de 3 bølgelæng-der som anbefales af ITU-T (G.983.3) for PONs.

FLS-600 er ligesom alle andre EXFO instrumenter bygget til arbejde i hårde arbejdsmiljøer. Har baggrundsbelyst LCD for nem aflæsning i mørke omgivelser.

FLS-600 er kendetegnet ved:
• Op til 3 singlemode (SM) bølgelængder (1310, 1550nm og 1490nm eller 1625nm) på en single port, eller op til 4 bølgelængder (MM/SM) (850/1300nm og 1310/1550nm)
på 2 porte.
• 3 års garanti.
• Fejlfrie tidsbesparende test funktioner.

Denne model er til SingleMode (1310/1550nm) og leveres i bæretaske inkl. brugermanual, kalibreringscertifikat, SC/UPC konnektor, AC adapter, Litium Ion batteri og kvikguide på 6 sprog.

Andre modeller (MM), stiktyper (FC/LC)og interface (APC) kan bestilles separat, eller med instrumentet - ved forespørgsel.
Læs mere

EXFO FLS-600 fiberlyskilde SM laser 1310/1550nm SC/UPC kon.

EAN: 5706445686155

EL-NR: 6398686321

På lager Lav lagerbeholdning Snart på lager igen
12.995,00 DKK

Ekskl. moms

 

Inkl. moms 16.243,75 DKK

0
Tilføj til kurv

Opret ny liste
Gem
NaviTek IE netværkstester

NaviTEK IE er en tester til idriftsættelse, forebyggende vedligeholdelse og fejlfinding af PROFINET Industrial Ethernet-netværk samt standard Ethernet IP-netværk.

NaviTEK IE er designet til at forenkle processen, og identificere netværksknudepunkter og konfiguration uden at kræve en PC og specialsoftware. Et let forståeligt ”sundhedskontrol” system identificerer potentielle problemer, før de bliver netværksfejl. Find automatisk kabel, netværk eller enhedskonfiguration/-fejl ved et tryk på en knap.

Med NaviTek IE kan man udpege kabelfejl på både kobber og fiberkabler. Der kan desuden nemt konfi-gureres knudepunkter for løse problemer med tilslutninger. Med ”sundheds” check kan man forhindre netværksfejl, og med hjælp fra event loggen på op til 48 timer kan finde fejlbehæftede enheder. Fejlkon-figurerede enheder findes nemt med NetMAP sammenligningsværktøjet.

For at bevise, at netværket er blevet indstillet korrekt, kan NaviTEK IE leverer professionelle PDF-rapporter, som kan deles med kolleger og kunder ved hjælp af den gratis IDEAL AnyWare ™ mobil app.

NaviTek IE har følgende egenskaber:
• Vis netværkskonfiguration - IPv4 / IPv6 kombatibel
• Wiremap for krydsede par, splitede par, åben og kortslutninger
• Afstand til åben og kortslutning (TDR)
• PoE/PoE+ detektering og belastnings test
• Tone generator for kabel søgning
• Hub blink for port identifikation
• DHCP client
• Switch hastigheds detektering -10/100/1000 Mb/s
• Baggrunds belyst farve skærm
• Touch skærm
• Udskiftelig RJ45 indsats
• Autotest knappen udfører en række netværksprøver: Internetforbindelse (Ping, DNS, Gateway, Traceroute) og NetScan
• Netværksprobe (NET TEST) giver detaljeret netværksinformation for hver enhed
• Port identifikation ved hjælp af EDP / CDP / LLDP protokoller
• VLAN detektion
• Netværks trafik visning med bargraf
• Generer testrapporter (PDF eller CSV)
• Send testrapporter fra din mobilenhed ved hjælp af den gratis IDEAL AnyWARE-app
• Logon ved hjælp af 802.1x-protokollen
• Optisk interface med powerlevel og pass / fail indikation med understøttet SFP moduler
• Loopback tilstand til transmissionstest på både kobber- og fiber interface
• Brugerdefinerede wiremap
• M12 PROFINET Kabel test
• PROFINET Fiber kabel test
• Netværk sundhedstjek
• Enheds LED flash for at finde enheder hurtigere
• NETMAP sammenligning - identificere ændringer i netværket
• Konfigurer knudeindstillinger uden brug for en laptop
• Liste over alle netværksknudeoplysninger, dvs. IP-adresse, leverandøroplysninger, softwareversion osv
• Evne til at nulstille enheden til fabriksindstillingerne
• Enhedsalarm / fejl afsløring
• Professionelle industrielle Ethernet PDF rapporter

Fibermoduler skal købes som tilbehør.

Leveres inkl. 1 x Remoteenhed, 1 x genopladeligt power modul, 1 x strømforsyning, 2 x Patchkabler 30cm Kat. 5e STP, USB Wi-Fi stick, 1 x kvik guide, 1 x taske, 2 x PROFINET RJ45 (m) - M12 (f) D coded 1m adaptor kabel

Læs mere

NaviTek IE netværkstester

EAN: 5706445471539

EL-NR: 6398932486

På lager Lav lagerbeholdning Snart på lager igen
14.250,00 DKK

Ekskl. moms

 

Inkl. moms 17.812,50 DKK

0
Tilføj til kurv

Opret ny liste
Gem
Signaltek NT LAN kabeltester

SignalTEK NT er en nyudvikling af den velkendte SignalTEK II fra Ideal Industries. SignalTEK NT tester hastigheden på det aktive netværk i henhold til IEEE 802.3ab både for kobber- og fiberinstallationer.

SignalTEK NT har funktioner, som hjælper installatører, IT administratorer, netværksteknikere og systemudviklere i hverdagen. Instrumentet hjælper med hurtigt, at teste hastigheden på netværket.

SignalTEK NT er kendetegnet ved:
• Intuitiv betjening via klar baggrundsbelyst farve touchskærm.
• Udfører aktiv netværkstest både over kobber og fiber.
• Identificerer hurtigt og sikkert Wiremap fejl, splittede par og afstand til fejl.
• Stor liste med "custom wiremap" for non-Ethernet kabling, som Profinet og ISDN. Samt De almindelige Ethernet kabel typer inkl. Cat. 6A/7A/8
• Kan identificere Ethernet og PoE & PoE+problemer ved verificering af Ethernet forbindelser ved 10/100/1000 Mb/s
• Simpel netværksbelastningstest igennem Hub og Switches.
• Supporterer IPv4 og IPv6 internetadresser, Trace Route, Hop og Ping test.
• Optisk powerindikering (med kompatible SFP moduler).
• Kan gemme testresultater i pdf eller csv format op til 5.000 tests. Resultater kan printes via USB stik eller via Wi-Fi.
• ”Autotest” knap, så alle funktioner testes på en gang.

Ved hjælp af den gratis App "IDEAL AnyWARE" (kommer sammen med instrumentet) er det muligt at sende testrapporter til din mobile enhed.

SignalTEK NT leveres inkl. 1 x Displayenhed, 1 x Remoteenhed, 2 x NiMH batterier (genopladelige), 2 x Strømforsyninger, 2 x Patchkabler 30cm Kat. 5e STP, 1 x USB Wi-FI adapter, vejledning på CD, 1 x kvik guide samt 1 x bæretaske.

Fibermoduler skal købes separat

Læs mere

Signaltek NT LAN kabeltester

EAN: 5706445470556

EL-NR: 6398931791

På lager Lav lagerbeholdning Snart på lager igen
16.495,00 DKK

Ekskl. moms

 

Inkl. moms 20.618,75 DKK

0
Tilføj til kurv

Opret ny liste
Gem
EXFO FLS-600 fiberlyskilde QUAD MM/SM FC/UPC
EXFO FLS-600 fiberlyskilde er designet med stor fleksibilitet for øje. Vælg mellem laser og LED modeller og mange forskellige bølgelængder. Man kan ydermere spare tid ved at ”bygge” sin egen liste af ”favorit” bølgelængder, og derved kun bladre igennem dem – når der testes.

Ved brug af ”Auto skifte funktion” kan FLS-600 automatisk skifte imellem tilgængelige bølge-længder. Når FLS-600 bruges sammen med et kompatibelt power meter (FPM/FOT 600) vil den kunne genkende sidst brugte bølgelængde som har været i brug, og skifter derfor til korrekt kalibre-ringsparameter.

På FLS-600 kan man modtage information fra modtagerenden (FPM-600), som kan bruges som reference. Dette hjælper til med at sikre effektive referenceværdier – også selvom de 2 enheder er langt fra hinanden.

FLS-600 tillader test af passive optiske netværk (PON) ved 1310, 1490 & 1550nm, de 3 bølgelæng-der som anbefales af ITU-T (G.983.3) for PONs.

FLS-600 er ligesom alle andre EXFO instrumenter bygget til arbejde i hårde arbejdsmiljøer. Har baggrundsbelyst LCD for nem aflæsning i mørke omgivelser.

FLS-600 er kendetegnet ved:
• Op til 3 singlemode (SM) bølgelængder (1310, 1550nm og 1490nm eller 1625nm) på en single port, eller op til 4 bølgelængder (MM/SM) (850/1300nm og 1310/1550nm)
på 2 porte.
• 3 års garanti.
• Fejlfrie tidsbesparende test funktioner.

Denne model er en QUAD model, som både kan teste MM & SM (850/1300/1310/1550nm). Den leveres i bæretaske inkl. brugermanual, kalibreringscertifikat, FC/UPC konnektor, AC adapter, Litium Ion batteri og kvikguide på 6 sprog.

Andre modeller (SM/bølgelængder), stiktyper (SC/LC) og interface (APC) kan bestilles separat, eller med instrumentet - ved forespørgsel.
Læs mere

EXFO FLS-600 fiberlyskilde QUAD MM/SM FC/UPC

EAN: 5706445686186

EL-NR: 6398686075

På lager Lav lagerbeholdning Snart på lager igen
16.995,00 DKK

Ekskl. moms

 

Inkl. moms 21.243,75 DKK

0
Tilføj til kurv

Opret ny liste
Gem
EXFO FLS-600 fiberlyskilde QUAD MM/SM SC/UPC
EXFO FLS-600 fiberlyskilde er designet med stor fleksibilitet for øje. Vælg mellem laser og LED modeller og mange forskellige bølgelængder. Man kan ydermere spare tid ved at ”bygge” sin egen liste af ”favorit” bølgelængder, og derved kun bladre igennem dem – når der testes.

Ved brug af ”Auto skifte funktion” kan FLS-600 automatisk skifte imellem tilgængelige bølge-længder. Når FLS-600 bruges sammen med et kompatibelt power meter (FPM/FOT 600) vil den kunne genkende sidst brugte bølgelængde som har været i brug, og skifter derfor til korrekt kalibre-ringsparameter.

På FLS-600 kan man modtage information fra modtagerenden (FPM-600), som kan bruges som reference. Dette hjælper til med at sikre effektive referenceværdier – også selvom de 2 enheder er langt fra hinanden.

FLS-600 tillader test af passive optiske netværk (PON) ved 1310, 1490 & 1550nm, de 3 bølgelæng-der som anbefales af ITU-T (G.983.3) for PONs.

FLS-600 er ligesom alle andre EXFO instrumenter bygget til arbejde i hårde arbejdsmiljøer. Har baggrundsbelyst LCD for nem aflæsning i mørke omgivelser.

FLS-600 er kendetegnet ved:
• Op til 3 singlemode (SM) bølgelængder (1310, 1550nm og 1490nm eller 1625nm) på en single port, eller op til 4 bølgelængder (MM/SM) (850/1300nm og 1310/1550nm)
på 2 porte.
• 3 års garanti.
• Fejlfrie tidsbesparende test funktioner.

Denne model er en QUAD model, som både kan teste MM & SM (850/1300/1310/1550nm). Den leveres i bæretaske inkl. brugermanual, kalibreringscertifikat, SC/UPC konnektor, AC adapter, Litium Ion batteri og kvikguide på 6 sprog.

Andre modeller (SM/bølgelængder), stiktyper (FC/LC) og interface (APC) kan bestilles separat, eller med instrumentet - ved forespørgsel.
Læs mere

EXFO FLS-600 fiberlyskilde QUAD MM/SM SC/UPC

EAN: 5706445686193

EL-NR: 6398686350

På lager Lav lagerbeholdning Snart på lager igen
16.995,00 DKK

Ekskl. moms

 

Inkl. moms 21.243,75 DKK

0
Tilføj til kurv

Opret ny liste
Gem
EXFO FIP-420B fiberinspektionsprobe
Kontrol af fiberstik/konnektorer er essentiel ved installering af fiberinstallationer, især med henblik på certificering af fiberinstallationen – til kontrol af kvaliteten/renheden af fiberstikket.
Med EXFO´s fuldautomatiske fiber inspektionsprobe og analyse software, har dette aldrig været nemmere.

Grunden til dette er at fokusniveauet for at få ordentligt ”fokus” på fiberen, ikke er en del af stan-darderne. Hvis det sete fiberbillede er en smule ude af fokus, kan det give små skjulte defekter, som kan give fejlmeldinger ved certificering af fiberen.

For at undgå dette, kræver man som bruger metoder, der optimerer billedkvaliteten og giver sikker-hed for inspektionsresultaterne.

FIP-400B serien er kendetegnet ved:
• Fuldautomatisk et-steps proces: automatisk fibermonteringsdetektering, automatisk billed-centrering, automatisk fokusjustering og optimering, automatisk opfangelse af fibertilstan-den, godkend/fejl analyse og automatisk rapportering.
• Digital fotokvalitet med 3 niveauer af forstørrelse.
• Gemmer over 2 timer på en typisk fiberinstallation – 432 fibre.
• 14 sek. inspektionstid pr. port.

Fip-420B er den semi-automatiske model. Den har 3 forstørrelsesniveauer, billedeopfangelse og 5 megapixel CMOS billedeopfangelse, automatisk fibercentreringsfunktion, godkend/fejl analyse og godkend/fejl LED indikator.

Leveres i blød taske inkl. videoinspektionsprobe, 2,5mm universal patchkabel tip, UPC FC/SC konnekter, ConnectorMax2 software, beskyttelseshætte, ledningssamler og ruminddelt plastikæske for plads til ekstra stik.

Kan også leveres med APC interface (samme pris). Dette skal oplyses ved bestilling. (Hvis ikke – leveres proben med UPC konnektor).
Læs mere

EXFO FIP-420B fiberinspektionsprobe

EAN: 5706445686353

EL-NR: 6398686059

På lager Lav lagerbeholdning Snart på lager igen

RING FOR PRIS +45 7022 1000

 


Opret ny liste
Gem
UniPro MGig 1 Solo Basic
Med sin nemme opsætnings muligheder reducere UniPRO Mgig 1 konfigurationstiden. Hvor en typisk Ethernet transmissionstester typisk blander konfigurationen af enheder, tjenester og type af test sammen, så adskiller UniPRO Mgig 1 den i 3 nemme konfigurations processer.
Som alle andre Ideal testere bruger UniPRO Mgig 1 også den nemme autotest knap, der udføre alle de brugerdefinerede test med et tryk.

UniPRO MGig1 udfører bi-retnings- eller loopback-test af Y.1564 og RFC2544, herunder en jitter sub-test med en let forståelig godkendt / fejl-kurve.
Bi-Directional CIR (forpligtet informationshastighed) og EIR (overskydende informationshastighed) test med farveidentifikation gør Ethernet link test en bedre real-world simulering af multi-stream netværkstrafik i forhold til RFC2544.

SLA-Tick
UniPRO MGig1 tester den faktiske båndbredde og ydeevne i forhold til de aftalte serviceniveauer fra tjenesteudbyderen betydeligt hurtigere end RFC2544 og Y.1564 test. SLA-Tick-testen udfører samtidig multiservice (stream) informationshastighed, ram tab, jitter, forsinkelse og serviceafbrydelsestid (SDT) i en enkelt operation.

Bit Error Rate Test (BERT)
BERT tester Ethernet-rammens nyttelast fra lag 1 til lag 4 i Ethernet-links og sammenligner fejlforholdet eller fejlbittællingen med de foruddefinerede grænser, der sikrer fejlfri transmission ved den angivne båndbredde.

Multi Service (Stream) test
Op til otte serviceparametre målt samtidigt på SLA-Tick og Y.1564 (NetSAM) test. Gør det muligt at kontrollere service prioritetskontrol via netværket, såsom video, data og VoIP samt 3G / 4G mobil backhaul link test.

Flere niveauer af VLAN (QinQ) og MPLS
Tillader op til otte niveauer af VLAN inden for VLAN-nesting til RFC2544, Y.1564 (NetSAM), BERT og SLA-Tick test. For links, der bruger MPLS, kan UniPRO MGig1 PRO teste op til tre niveauer med etiket, klasse og TTL for hver tjeneste
Måler total indgående og udgående båndbreddeforbrug.
Det måler top ti båndbredde brugere sorteret efter kilde og destinationsadresse (IP eller MAC-adresse) eller op til tre niveauer af VLAN ID (VLAN-tag).

Derudover tester UniPRO Mgig 1 PoE/PoE+, understøtter IPv4 og IPv6, Overvågningsstatistikker omfatter multi cast, uni cast, bred cast, rammestørrelse, frame error count (FCS fejl), netværksudnyttelse og LLDP protokol detektion.

UniPro Mgig 1 Leveres med:
1 x NiMH batteri, 2 x patch kabeler, Strømforsyning, Manual på CD, Kvik guide og bæretaske
Læs mere

UniPro MGig 1 Solo Basic

EAN: 5706445471614

EL-NR: 6398932017

På lager Lav lagerbeholdning Snart på lager igen
17.595,00 DKK

Ekskl. moms

 

Inkl. moms 21.993,75 DKK

0
Tilføj til kurv

Opret ny liste
Gem
EXFO OX1 sæt

EN NY TESTER TIL UDFORDRINGERNE FORUDE
For at følge med i det hastige tempo for fiberudrulning, indebærer det en større transformation i den måde, hvorpå test tilgås.
EXFO Optical Xplorer™ (OX1) er designet fra bunden til at tackle de kommende udfordringer og forenkle testningen. EXFO OX1 tillader 
strømlinede procedurer, der reducerer forsinkelser og eskaleringsomkostninger i marken, samtidig med at ekspertteknikere kan frigøres til at fokusere
på mere relevante opgaver.
EXFO OX1 er branchens første optiske fibermultimeter (OFM), en ny specialbygget kategori af værktøjer, der styrker teknikerne  
til effektivt at udføre installation, aktivering og reparation. EXFO OX1 fremskynder bekræftelse af sunde links med sin
indbygget fejlsporing - alt sammen i en enkelt test, der er hurtig og nem. EXFO OX1 ligger sig i det store mellerum mellem en powermeter/lyskildetest og den store OTDR test.

›Optimeret til den største brugeroplevelse. Det er meget intuitivt og let at bruge for enhver tekniker uanset erfaring i
fiberoptik eller andre teknologier (såsom kobber eller DSL).
›Designet til at reducere de samlede ejeromkostninger gennem produktets livscyklus ved at reducere alle skjulte omkostninger.

5-STJERNET FIBEROPTISK TEST TILGÆNGELIG FOR ALLE
EXFO OX1 går ud over grundlæggende test sammenlignet med effektmålere og fejlfindere, ved tilbyde en helt ny test tilgang.

EXFO OX1 bestemmer den overordnede kvalitet af linket og sporer potentielle fejl, hvilket igen hjælper med at øge arbejdseffektiviteten og kvaliteten for
teknikeren i marken. I modsætning til traditionelle instrumenter i værktøjskassen efterlader OX1 ikke teknikeren blinde for fejl. I stedet introducerer 
EXFO OX1 nye muligheder, der bryder grænser for at redefinere teknikeren rolle. Teknikeren får ganske enkelt nemmere ved at løse problemer, hvilket muliggøre
en slankere fejlfindingsproces, der ikke kræver flere teknikere med forskellige
færdigheder. EXFO OX1 tillader et grundlæggende skift i organisering af arbejdet - en ny og bedre måde at holde trit med den store mængde af
implementeringer og vedligeholdelsesaktiviteter forude.

INTELIGENT UDFORSKNING AF FEJL, VED KONTROL AF LINKS
Mens der vises insertion loss (IL), optical return loss (ORL) samt fiberlængde på under få sekunder i en "en endes test"
ser EXFO OX1 også efter potentielle fejl. Det spilder ikke dyrebar tid på gode links, men hvis der er mistanke om en fejl,
vil EXFO OX1 automatisk undersøge yderligere og diagnosticere fejlen, hvis det er relevant.
EXFOs patenterede Fault Xplorer™ teknologi kræver ingen yderligere trin eller ekspertise til at identificere og
lokaliser almindelige årsager til fejl (fiberbrud, makrobends, dårlige splidsninger eller defekte stik), hvilket gør at
teknikeren kan løse problemerne "på farten". Med denne nye tester i hænderne vil det betyde hurtigere installation
og aktivering, plus hurtigere reparationstid - begge med øget kvalitet.
Når et link er verificeret med EXFO OX1, kan teknikeren forlade stedet fuldt forsikret om, at alt vedrørende optiske links er klar til brug.

5-STJERNET FIBER VURDERING: MERE END EN PASS/FAIL DIAGNOSE
Indtil nu har pass/fail grænseværdier opfyldt behovet for vurderingskriterier. Disse grænseværdier inkluderer typisk minimum /
maksimale værdier (tab, dæmpning og reflektans) for individuelle begivenheder såsom forbindelser eller splidsning, for fiber sektioner og for
det samlede link under test (total tab, ORL, længde). Disse grænseværdier er beregnet til at være en konsekvent og objektiv måde at acceptere eller
afvis et link. Hvad der tilbydes som supplement til kvantitativ vurdering er en kvalitativ evaluering, der ser på, hvor effektivt
og robust linket er bygget.
Det er her, EXFOs 30+ års erfaring og ekspertise spiller ind. Viden erhvervet ved at arbejde med store operatører, netværksbyggere og ejere.
Den viden er trukket ind i algoritmer, der analyserer fiberlink. EXFO Advisor, den 5-stjernede linkkvalitetsindikator som er tilgængelig på EXFO OX1.

EXFO OX1 sæt leveres med EXFO OX1, SC/APC til SC/UPC test cord box, SC/APC til SC/APC test cord box, taske, 230V strømforsyning og genopladeligt batteri 
 

Læs mere

EXFO OX1 sæt

EAN: 5706445686711

EL-NR: 6398686813

På lager Lav lagerbeholdning Snart på lager igen
20.750,00 DKK

Ekskl. moms

 

Inkl. moms 25.937,50 DKK

0
Tilføj til kurv

Opret ny liste
Gem
EXFO FIP-430B Fiberinspektionsprobe
Kontrol af fiberstik/konnektorer er essentiel ved installering af fiberinstallationer, især med henblik på certificering af fiberinstallationen – til kontrol af kvaliteten/renheden af fiberstikket.
Med EXFO´s fuldautomatiske fiber inspektionsprobe og analyse software, har dette aldrig været nemmere.

Grunden til dette er at fokusniveauet for at få ordentligt ”fokus” på fiberen, ikke er en del af stan-darderne. Hvis det sete fiberbillede er en smule ude af fokus, kan det give små skjulte defekter, som kan give fejlmeldinger ved certificering af fiberen.

For at undgå dette, kræver man som bruger metoder, der optimerer billedkvaliteten og giver sikker-hed for inspektionsresultaterne.

FIP-400B serien er kendetegnet ved:
• Fuldautomatisk et-steps proces: automatisk fibermonteringsdetektering, automatisk billed-centrering, automatisk fokusjustering og optimering, automatisk opfangelse af fibertilstan-den, godkend/fejl analyse og automatisk rapportering.
• Digital fotokvalitet med 3 niveauer af forstørrelse.
• Gemmer over 2 timer på en typisk fiberinstallation – 432 fibre.
• 14 sek. inspektionstid pr. port.

Fip-430B er den fuld automatiske model. Den har 3 forstørrelsesniveauer, billedeopfangelse og 5 megapixel CMOS billedeopfangelse, automatisk fibercentreringsfunktion, automatisk fokusfunktion, godkend/fejl analyse og godkend/fejl LED indikator.

Leveres i blød taske inkl. videoinspektionsprobe, 2,5mm universal patchkabel tip, UPC FC/SC konnekter, ConnectorMax2 software, beskyttelseshætte, ledningssamler og ruminddelt plastikæske for plads til ekstra stik.

Kan også leveres med APC interface (samme pris). Dette skal oplyses ved bestilling. (Hvis ikke – leveres proben med UPC konnektor).
Læs mere

EXFO FIP-430B Fiberinspektionsprobe

EAN: 5706445686254

EL-NR: 6398686017

På lager Lav lagerbeholdning Snart på lager igen

RING FOR PRIS +45 7022 1000

 


Opret ny liste
Gem
EXFO OX1-Pro sæt

EN NY TESTER TIL UDFORDRINGERNE FORUDE
For at følge med i det hastige tempo for fiberudrulning, indebærer det en større transformation i den måde, hvorpå test tilgås.
EXFO Optical Xplorer™ (OX1) er designet fra bunden til at tackle de kommende udfordringer og forenkle testningen. EXFO OX1 tillader 
strømlinede procedurer, der reducerer forsinkelser og eskaleringsomkostninger i marken, samtidig med at ekspertteknikere kan frigøres til at fokusere
på mere relevante opgaver.
EXFO OX1 er branchens første optiske fibermultimeter (OFM), en ny specialbygget kategori af værktøjer, der styrker teknikerne  
til effektivt at udføre installation, aktivering og reparation. EXFO OX1 fremskynder bekræftelse af sunde links med sin
indbygget fejlsporing - alt sammen i en enkelt test, der er hurtig og nem. EXFO OX1 ligger sig i det store mellerum mellem en powermeter/lyskildetest og den store OTDR test.

›Optimeret til den største brugeroplevelse. Det er meget intuitivt og let at bruge for enhver tekniker uanset erfaring i
fiberoptik eller andre teknologier (såsom kobber eller DSL).
›Designet til at reducere de samlede ejeromkostninger gennem produktets livscyklus ved at reducere alle skjulte omkostninger.

5-STJERNET FIBEROPTISK TEST TILGÆNGELIG FOR ALLE
EXFO OX1 går ud over grundlæggende test sammenlignet med effektmålere og fejlfindere, ved tilbyde en helt ny test tilgang.

EXFO OX1 bestemmer den overordnede kvalitet af linket og sporer potentielle fejl, hvilket igen hjælper med at øge arbejdseffektiviteten og kvaliteten for
teknikeren i marken. I modsætning til traditionelle instrumenter i værktøjskassen efterlader OX1 ikke teknikeren blinde for fejl. I stedet introducerer 
EXFO OX1 nye muligheder, der bryder grænser for at redefinere teknikeren rolle. Teknikeren får ganske enkelt nemmere ved at løse problemer, hvilket muliggøre
en slankere fejlfindingsproces, der ikke kræver flere teknikere med forskellige
færdigheder. EXFO OX1 tillader et grundlæggende skift i organisering af arbejdet - en ny og bedre måde at holde trit med den store mængde af
implementeringer og vedligeholdelsesaktiviteter forude.

INTELIGENT UDFORSKNING AF FEJL, VED KONTROL AF LINKS
Mens der vises insertion loss (IL), optical return loss (ORL) samt fiberlængde på under få sekunder i en "en endes test"
ser EXFO OX1 også efter potentielle fejl. Det spilder ikke dyrebar tid på gode links, men hvis der er mistanke om en fejl,
vil EXFO OX1 automatisk undersøge yderligere og diagnosticere fejlen, hvis det er relevant.
EXFOs patenterede Fault Xplorer™ teknologi kræver ingen yderligere trin eller ekspertise til at identificere og
lokaliser almindelige årsager til fejl (fiberbrud, makrobends, dårlige splidsninger eller defekte stik), hvilket gør at
teknikeren kan løse problemerne "på farten". Med denne nye tester i hænderne vil det betyde hurtigere installation
og aktivering, plus hurtigere reparationstid - begge med øget kvalitet.
Når et link er verificeret med EXFO OX1, kan teknikeren forlade stedet fuldt forsikret om, at alt vedrørende optiske links er klar til brug.

5-STJERNET FIBER VURDERING: MERE END EN PASS/FAIL DIAGNOSE
Indtil nu har pass/fail grænseværdier opfyldt behovet for vurderingskriterier. Disse grænseværdier inkluderer typisk minimum /
maksimale værdier (tab, dæmpning og reflektans) for individuelle begivenheder såsom forbindelser eller splidsning, for fiber sektioner og for
det samlede link under test (total tab, ORL, længde). Disse grænseværdier er beregnet til at være en konsekvent og objektiv måde at acceptere eller
afvis et link. Hvad der tilbydes som supplement til kvantitativ vurdering er en kvalitativ evaluering, der ser på, hvor effektivt
og robust linket er bygget.
Det er her, EXFOs 30+ års erfaring og ekspertise spiller ind. Viden erhvervet ved at arbejde med store operatører, netværksbyggere og ejere.
Den viden er trukket ind i algoritmer, der analyserer fiberlink. EXFO Advisor, den 5-stjernede linkkvalitetsindikator som er tilgængelig på EXFO OX1.

EXFO OX1-Pro sæt leveres med EXFO OX1-Pro, SC/APC Click-out™ optisk konnektor, SC/APC til SC/UPC test cord box, SC/APC til SC/APC test cord box, taske, 230V strømforsyning og genopladeligt batteri 

Læs mere

EXFO OX1-Pro sæt

EAN: 5706445686759

EL-NR: 6398686855

På lager Lav lagerbeholdning Snart på lager igen
24.595,00 DKK

Ekskl. moms

 

Inkl. moms 30.743,75 DKK

0
Tilføj til kurv

Opret ny liste
Gem

Tele/Data - Fiber instrumenter

Udvalget af instrumenter til tele og data branchen er meget bredt og dækker over mange forskellige typer instrumenter. Du finder bl.a. små trådsøgere, kabelsøgere, LAN kabeltestere, netværkstestere for både aktive netværk og for passive netværk, testere for både kobber og fiber, testere for ethernet samt flere kvalificeringstestere. 


I dette afsnit finder du fiberoptiske testere med singlemode, multimode, dæmpningstest, powermetre m/hukommelse, fiberoptiske lyskilder samt OTDR fejlsøgningsinstrumenter – fra forskellige velkendte leverandører. 

 

Elma Instruments bruger cookies for at give dig den bedste service. Hvis du fortsætter med at bruge vores tjenester, forudsætter det, at du godkender brugen af disse cookies. Læs mere om cookies, og beskyttelse af personlige oplysninger her >>>
Accepter