Skal du måle fugt efter vandskade?

100 års hændelser bliver til 10 års hændelser, 10 års hændelser bliver til 3 års osv. Grundet klimaforandringerne, oplever vi større og oftere skybrud i Danmark og dermed flere vandskader på vores huse.

Er man så uheldig at ens kælder eller sommerhus står under vand skal boligen tørres, før end skaden kan udbedres ellers kan genopbygning være spildt og skimmelvækst opstå. Vandskade er et akut problem, som følge af pludselig og direkte kontakt med vand fx skybrud eller sprunget vandrør. Vandskade kræver handling for at minimere skader på gennemblødte vægge, gulve og møbler. At få vandet væk og installeret en affugter er første skridt i genopretning eventuelt med hjælp fra et professionelt fugt-saneringsfirma.

Vandskade efterlader en række tydelige skader, men kan også efterlade usynlige problemer i form af høje fugtniveauer i vægge og under gulve. For at inddæmme en fugtskade kan man med fordel anvende intelligente løsninger fra Elma. Fra vores leverandører Tramex og Protimeter tilbyder vi både enkelte måleinstrumenter og hele bygningsøgningskit. 

Fugtmålere til skadesaneringseksperten

Fugtmålere til skadesaneringseksperten

At arbejde med fugtskader kræver erfaring og de rette måleinstrumenter for at komme eftervirkninger af en fugtskade i forkøbet. Hvis fugtophobninger i bygningens konstruktion ikke opdages, kan der med tiden udvikles mug og skimmelsvamp til skade for bygning og beboere!

> Læs mere her

Fjern-overvågning af fugtforhold i byggematerialer fx efter vandskade

Fjern-overvågning af fugtforhold i byggematerialer fx efter vandskade 

Når en grundig undersøgelse af fugtskadens omfang er lavet, kommer der en periode, hvor materialer skal udtørres fx med en affugter for at bringe ejendommen tilbage til dens tilstand før hændelsen.

> Læs mere her

Fugtmålere til skadesaneringseksperten

Fugtmålere til skadesaneringseksperten

At arbejde med fugtskader kræver erfaring og de rette måleinstrumenter for at komme eftervirkninger af en fugtskade i forkøbet. Hvis fugtophobninger i bygningens konstruktion ikke opdages, kan der med tiden udvikles mug og skimmelsvamp til skade for bygning og beboere! For at identificere og vurdere omfanget af - og skaderne forårsaget af - unormalt våde eller fugtige områder i bygningens konstruktioner, så tørreprocessen kan måles, overvåges og dokumenteres, og materialerne kan genoprettes, skal man arbejde systematisk med kortlægning af fugtindtrængningen. 

Hos Elma har mange forskellige skadesaneringskit bl.a. til at undersøge fugtskader. Vi har alt fra start kittil totalløsninger i vores sortiment. Vores populære Tramex WDMK komplet kit til undersøgelse af vandskade indeholder Tramex ME5 og CME5 til dobbelt-dybde, ikke-invasiv fremsøgning og test af fugtforhold i forskellige materialer, herunder beton, træ, gipsvægge og fliser. Måleinstrumenterne kan via Bluetooth forbindes med en smartphone. I gennem Tramex App kan kortlægningen af fugt i bygningens overflader foretages digitalt med geo-tag og tids- og datostempel. 

Se vores produktudvalg her

Fjern-overvågning af fugtforhold i byggematerialer fx efter vandskade

Fjern-overvågning af fugtforhold i byggematerialer fx efter vandskade

Når en grundig undersøgelse af fugtskadens omfang er lavet, kommer der en periode, hvor materialer skal udtørres fx med en affugter for at bringe ejendommen tilbage til dens tilstand før hændelsen.  I tørreprocessen er der også vigtigt at tørreparametrene opretholdes gennem alle faser af tørringen, indtil tørringsmålet er opnået ved afslutningen af restaureringsproceduren. 

Afhængig af behov kan tørreprocessen monitoreres enten ved at opsætte dataloggere, som skal ”tømmes” efter et vidst antal målepunkter, eller man kan bruge fjernovervågningssystemer til byggematerialer. Ved at bruge fjernovervågningssystemer behøver man ikke at være fysisk til stede ved udlæsning af data og sparer man den manuelle håndtering af at få data fra datalogger til PC. 

Hos Elma har vi mange års erfaring med monitorering af fugtskader. Vi står klar til at hjælpe dig videre med vores forskellige muligheder indenfor dataloggere og fjernovervågningssystemer til alle materialer.

BLE fra Protimeter er velegnet til træ og gips, mens systemet TREMS fra Tramex er velegnet til at lave in-situ målinger i beton over lang tid. Data logningen krypteres og sendes op i skyen, hvor den kan tilgås via en PC. Denne service er inkluderet og der er således ikke en abbonnements ydelse oven i prisen.

Se vores produktudvalg her